Komputeromaniak.net - Forum Komputerowo-Webmasterskie: XP OEM, a nowe komputery szkolne - Komputeromaniak.net - Forum Komputerowo-Webmasterskie

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Temat jest zamknięty

XP OEM, a nowe komputery szkolne

Leihto  

• Tytuł Nowicjusz
  • Grupa Nowicjusze
  • Postów 3
  • Rejestracja 16 grudzień 2012
Witam :)
Chcę zakupić nowe komputery do szkoły, ale sprzedawca powiadomił mnie, że używanie na nich klucza licencyjnego ze starych komputerów, jest zabronione przez nową politykę microsoftu.
Chciałbym się dowiedzieć, czy jest to prawda, czy sprzedawca nie wie co mówi? :)

Jeśli by to była prawda, to pojawia się drugie pytanie, jak jest z dystrybucją Linuxa (ubuntu)? Czy za licencję na każdy komputer muszę zapłacić tą "symboliczną złotówkę", czy jest ona darmowa?
Oczywiście wszystko jest w aspekcie pracowni komputerowej w szkole :)

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)
0

Insane  

• Tytuł Użytkownik
  • Grupa Użytkownicy
  • Postów 38
  • Rejestracja 19 grudzień 2008
  • GG:0
Jeśli to system oem to ma racje. Microsoft zgodnie ze swoją polityką nakazuje zakup nowych systemów bo obecne są przypisane do konkretnych maszyn.

Co do linuxa to raczej jest darmowy, przeczytaj ich licencję.

Użytkownik Insane edytował ten post 16 grudzień 2012

Dołączona grafika
1

Nelson  

• Tytuł Super moderatorzy
  • Grupa Moderatorzy
  • Postów 318
  • Rejestracja 22 sierpień 2012
1. Tak, sprzedawca niestety miał rację ;)

Klucz licencyjny z Windows XP OEM można użyć tylko raz na danym komputerze. Jeżeli zmieniłbyś obojętnie jaką część w komputerze (np. RAM), gdzie taki klucz się znajduje razem z systemem Windows XP wersji OEM, musisz nabyć nowy klucz. Takie niestety są "nakazy i zakazy" wersji OEM :)

2. Ubuntu jest całkowicie darmowe i można je pobrać z oficjalnej strony producenta:

Pod tym linkiem

*Wybierz w Choose your flavour jaki masz system (czy 32 bitowy, czy 64), potem kliknij Get Ubuntu 12.10. Wyskoczą Ci różne płatności, ale Ty jesteś zainteresowany pobieraniem/downloadem i klikasz Not now, take me to the download › pod płatnościami. Następnie rozpocznie się pobieranie.. :)*

Kiedyś można było zamówić darmowe płyty Ubuntu tutaj (za darmo):

Link

Ale nie wiem, jak z tym teraz jest :) W sumie, po co Ci płyta CD, skoro jest download (pobieranie) całkowicie darmowe i można również wypalić sobie na płytkę ten system.

Pozdrawiam.
1

Leihto  

• Tytuł Nowicjusz
  • Grupa Nowicjusze
  • Postów 3
Ehhh... Gdyby to były komputery domowe, to bym się nawet nie przejmował, ale jednak to dla szkoły..
Co do tego ubuntu, to ja nie jestem pewien :) Znajomy w firmie się na tym przejechał, bo myślał że to jest darmowe, a jednak przyszło mu pismo od komornika, że pracuje na kradzionym oprogramowaniu :P Po wpłacie tej 'symbolicznej złotówki' wszystko się rozwiązało.

Dziękuje panowie za tak szybkie odpowiedzi :)
0

Nelson  

• Grupa Moderatorzy
  • Postów 318
Możliwe, że jakimś cudem doszukał się czegoś w licencji Linuxa, no cóż.. oni w tym siedzą, za byle pierdołę Cię posądzą. Tak czy siak, masz tutaj wszystko;

Edubuntu:

Edubuntu informacje

Jak zostało napisane, jest całkowicie darmowe i przeznaczone właśnie dla szkół. W sumie sama nazwa Edubuntu daje nam do zrozumienia.

Do pobrania całkowicie legalnie i bez haczyków tutaj:

Pobierz Edubuntu

Jako, że jest to plik *.iso musisz nagrać to na DVD po ściągnięciu na komputer. Już Ci mówię, jak to zrobić :)/>

Uruchamiasz Nero -> w okienku nowa kompilacja klikasz anuluj -> zakładka Nagrywarka (rozwijasz) -> nagraj plik obrazu (klikasz w to) -> i wybierasz z pulpitu lub tam, gdzie pobrałeś plik *.iso --> a następnie przechodzisz do nagrywania.

Nero możesz pobrać stąd (jeżeli jeszcze nie masz):

Pobierz Nero
0

Leihto  

• Tytuł Nowicjusz
  • Grupa Nowicjusze
  • Postów 3
Ok dzięki :)
A jak jest z licencją na danym komputerze? Tzn. kupuję komputer używany, a na nim jest plakietka licencyjna. Czy mam prawo użyć jej, czy muszę zakupić nowy system?

P.S. W tym temacie chodziło mi o wyjaśnienie kwestii prawnych.. Z kwestii informatyki to jednak chyba trochę wiem :P
0

Nelson  

• Grupa Moderatorzy
  • Postów 318

Cytat

A jak jest z licencją na danym komputerze? Tzn. kupuję komputer używany, a na nim jest plakietka licencyjna. Czy mam prawo użyć jej, czy muszę zakupić nowy system?

Tak, masz prawo jej użyć, jeżeli naklejka z kluczem jest właśnie przyklejona na obudowie. Masz dowód na to, że nie jest to pirat ani, że nie jest kradziony. Jeżeli jest możliwość, aby ten, co sprzedaje używany komputer z naklejką z kluczem do systemu i ma paragon / rachunek kupna systemu z kluczem z naklejki to najlepiej, żeby taki paragon również Ci dał. Ale wystarczy Ci sama nalepka, bo to stwierdza, że system jest całkowicie legalny, ponieważ masz na to dowód.
0

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1