Komputeromaniak.net - Forum Komputerowo-Webmasterskie: Jaki język wybrać? - Komputeromaniak.net - Forum Komputerowo-Webmasterskie

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Temat jest zamknięty

Jaki język wybrać?

Mr.Josek  

• Tytuł Współzałożyciel forum
  • Grupa Przyjaciele forum
  • Postów 1578
  • Rejestracja 26 czerwiec 2008
Witajcie, chcę nauczyć się jakiegoś języka programowania, ale nie wiem od jakiego zacząć. Co mi proponujecie? C++, C#, Pascal, Delphi?
NaSzEj LeGiI nIe PoKoNa NaWeT sŁyNnA BaRcElOnA
Dołączona grafikaLEGIADołączona grafikaWARSZAWADołączona grafika

Dołączona grafika
0

TRACKER  

• Tytuł Persona non grata ;)
  • Grupa Właściciel forum
  • Postów 3250
  • JID:tracker20@jabber.org
  • GG:7535236
Znając batwing'a to pewnie poleciłby Ci Pythona biggrin.gif Ja polecam C++, bądź Delphi bo to chyba najlepsze języki programowania...

Troszkę offtopując: Kiedyś bawiłem się C++, ale to nie dla mnie... nie te nerwy, nie ta wiedza wink.gif
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
0

Mr.Josek  

• Postów 1578
Pythona też mam zamiar się nauczyć, ale to później. Też myślałem o C++, ale wolę się upewnić

btw. 1200 post bbtw. trk - gg

Dołączona grafika
0

batwing  

• Tytuł Mastah
  • Postów 1573
  • Rejestracja 18 lipiec 2008
  • JID:batwing@jabberpl.org
  • GG:11168579
Żadna z podanych odpowiedzi nie jest prawidłowa tongue.gif BARDZO ważna jest kolejność w jakiej uczysz się języków - poznajesz w ten sposób ograniczenia procesora i samych języków, no i uczysz się porządnego programowania (nie zasobożernego).

Droga jest długa i bolesna, ale skuteczna smile.gif

Najpierw Basic (najprostszy - taki spod Spectrum. Załatw sobie jakiś emulator i śmigaj). W pewnym momencie w naturalny sposób zaczniesz potrzebować i używać Asemblera, potem może jakiś Pascal (Delphi?), potem Ada, a w końcu Python/Ruby, ale wtedy będziesz po prostu potrafił programować bez względu na język - te dwa będą po prostu naturalnym wyborem smile.gif

Możesz zacząć od Php czy C/C++, ale wtedy do końca życia nie wpadniesz na to, że skarpetki można zakładać jakoś inaczej niż przez głowę tongue.gif Nie znam żadnej zalety C/C++ czy Php, a jak zaczniesz od tego, to licz sięz tym, że program będzie z założenia dziurawy (tak jak dziurawy jest język Php) lub np. pozbędziesz się debuggera i stracisz zupełnie możliwość korekcji kodu, gdyż będzie on tak nieczytelny (vide C/C++). Sprawdzałem swego czasu kilkadziesiąt prac w C++ i było to STRASZNE przeżycie
Jak wymyślę coś fajnego, to tu wstawię, a tymczasem TF2.
0

zmijolap05  

• Tytuł Już całkiem nieługo inżynier
  • Grupa Informatycy
  • Postów 161
  • Rejestracja 25 sierpień 2008
  • JID:zmijolap05@aqq.eu
  • GG:0
@batwing- niekoniecznie BASIC- niektórych on zniechęca... choć nie wiem czemu tongue.gif

zgodzę się z tym, że b.ważna jest kolejność, zajmie to dużo czasu i będzie Ci wchodzić miesiącami od niechcenia. W skrócie chodzi o to, żeby pojąć filozofię języka i w ogólnym sensie samego programowania. Ja pierwszą styczność miałem z Pascalem, później się potoczyło... C/Cpp, C#, Java, VB.NET... Do nauki języka zawsze dodawałem naukę poprawnego kodowania, filozofię języka i zwinne w nim programowanie. Błędy z początku będziesz popełniał bez względu na język... Po prostu będą się pojawiać, trudną nauką będzie wychwytywanie błędów u siebie...

Z czego się uczyć? Na początku na pewno NIE z internetu(jeżeli chodzi już o poważniejsze języki)... BASIC to prosty język, szybko (względnie) go pojmiesz, Pascal (Delphi) też trudne nie są... Ale C/C++... od tego na pewno nie zaczynaj... języki są ogromne, trudne i do ich poprawnego nauczenia się potrzebujesz wcześniejszej praktyki w BASICu, FORTANie lub Pascalu... w każdym razie, musisz mieć ogólne pojęcie, inaczej nie zrozumiesz nic...

Jak już przewałkujesz jakieś dobre źródła i stwierdzisz, że nie odpowiada Ci przyjazne Delphi, prosty VB.NET albo względnie łatwa JAVA i uprzesz się przy językach rodziny C to weź do ręki "Symfonię standard" i "Pasję" Jerzego Grębosza oraz "Szkolę programowania C++" S. Pratty... Te wielotysięczniki dadzą Ci niezbędne podwaliny do dalszej samodzielnej nauki.
A... i absolutnie nie wolno Ci rezygnować jak już zaczniesz... nauka jest często nudna, ciężka i długa... nie zrażaj się tym.

Tyle mam do powiedzenia z własnego doświadczenia smile.gif Pozdrawiam

PS. dość chaotycznie chyba, nie? tongue.gif
"Nienawidzę tego, co łatwe. Nie można być człowiekiem, jeśli nie stawia się oporu." -Twierdza A. de Saint-Exupery

2 + 2 = (2,0) + (2,0) = (2+2, 0+0) = (4,0) = 4 + 0i = |4|*(cosπ + i sinπ), {z', z" ϵ Ȼ: z'=(2,0) ^ z"=(2,0)}
0

C0rdis  

• Tytuł Nowicjusz
  • Grupa Nowicjusze
  • Postów 10
  • Rejestracja 05 październik 2009
  • GG:0
Ja jako hobbysta (nie uczę się w tym kierunku) zaczynałem od C++, choć wiem że w szkołach
przeważnie zaczynają od pascala.
I to od kursów na necie. Teraz mam ,,Symfonię C++" Jerzego Grębosza.
I sądzę, że "ciężką pracą" da się nadrobić brak kolejności w uczeniu się języków.
Uważam się za początkującego, ale myślę, że jak poświęcę dość czasu, to
nie będę "gorszy" tylko dlatego, że od razu zaczynałem od C++. tongue.gif biggrin.gif
Google nie gryzie... ;-)
0

Mr.Josek  

• Postów 1578
Chyba zrobię tak, jak mi radzi Żmijka wink.gif Zacznę od Pascala. A może od Basica? Nie wiem, popatrzę w Internecie trochę na te języki i zadecyduję którego się zacząć uczyć.. Dzięki chłopaki wink.gif

Dołączona grafika
0

Udostępnij ten temat:

Strona 1 z 1